Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu sprężarki?

Spadek wydajności sprężarki – jak temu zapobiec?
17 stycznia 2019
Czym się kierować kupując filtry do sprężarek przemysłowych?
15 marca 2019

Kupno sprężarki zwykle zaczynamy od poszukiwania firm, które oferują sprzedaż i serwis tych urządzeń. Na terenie miasta Kraków istnieje kilka firm oferujących usługi serwisowe i sprzedaż urządzeń – od małych kompresorów do zastosowań domowych, przez nowoczesne sprężarki śrubowe, po wysokowydajne sprężarki olejowe.

Przed rozpoczęciem poszukiwań, warto zastanowić się czego właściwie oczekujemy od urządzenia, które planujemy kupić?

Zastosowanie sprężarek

Sprężarki i kompresory stosowane są właściwie wszędzie – zarówno w przemyśle i w warsztatach samochodowych, jak też w gospodarstwie domowym. Sam więc się nasuwa wniosek że to, na co będziemy zwracać uwagę przy wyborze, to przede wszystkim fakt, czy wybrane urządzenie będzie się nadawać do zastosowań, dla których chcemy je kupić.

Kompresor do domu

Kiedy wybieramy po prostu sprężarkę do zastosowań domowych i w przydomowym warsztacie, sprawa wydaje się być prosta – sprężarka powinna być lekka, niedroga i prosta w obsłudze.

W pewnym sensie tak – na tym można by się zatrzymać. Byłoby idealnie, gdyby sprężarka spełniająca wszystkie powyższe wymogi nadawała się równie dobrze zarówno do napompowania materaca, jak i do bardziej skomplikowanych i wymagających czynności – na przykład do pomalowania płotu. Co jest ważne przy wyborze kompresora?

Pojemność

Kiedy wybierzemy kompresor o zbyt małej pojemności zbiornika, będziemy musieli go często napełniać, co wpływa na płynność pracy. Duży pojemnik natomiast znacznie podniesie wagę urządzenia. Optymalna pojemność dla zastosowań domowych to 10 litrów. Chyba, że planujemy malowanie lub piaskowanie – wtedy musimy liczyć się z rozmiarem nawet 5 razy większym.

Ciśnienie maksymalne

Podobnie jak w przypadku rozmiaru zbiornika, maksymalne ciśnienie robocze kompresora powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanych prac. Dla przykładu ciśnienie wystarczające do napompowania koła roweru górskiego, to około 4 barów.

Standardowo maksymalne ciśnienie robocze kompresora wynosi 8 – 10 barów.

Hałas

Trudno o dobrą, wydajną, tanią i CICHĄ sprężarkę. Istnieją jednak nawet takie, które emitują hałas na poziomie poniżej 50 decybeli i na takie domowe sprężarki powinniśmy „polować”.

Wydajność mierzona w litrach na minutę i czas napełniania zbiornika

Tu sprawa jest jasna – im wyższa (dochodząca nawet do 1000 litrów na minutę), tym lepiej.

Powinniśmy więc szukać kompresora o jak najwyższej pojemności łączącego w sobie wszystkie pozostałe cechy.

Co do czasu napełniania zbiornika, nie każdy producent sprężarki udostępnia taką informację, właściwie niewielu to robi. Szkoda – od czasu napełniania zbiornika również zależy szybkość pracy sprężarki.

serwis sprężarek TarnówSposób zasilania

Ze względu na zasilnie można wyróżnić:

  • kompresory tłokowe, od których obecnie odchodzi się na rzecz innych rozwiązań z powodu szybkiego nagrzewania i innych wad
  • kompresory membranowe, które dzięki zmniejszeniu ilości części mechanicznych mogą pracować znacznie dłużej be przegrzania

Olejowy lub bezolejowy

Pompa kompresora olejowego musi być smarowana specjalnym olejem. Kompresory olejowe są bardzo wydajne i mogą pracować dłużej, natomiast nie są całkowicie bezpieczne wobec środowiska, a w powietrzu przez nie sprężanym mogą znaleźć się odrobiny oleju. Szeroko stosowane w warsztatach i zakładach wulkanizacyjnych, zupełnie nie nadają się na przykład do zastosowań w farmacji czy medycynie.

Kompresor bezolejowy natomiast, wprawdzie mniej wydajny, jest za to lżejszy i chętniej stosowany w gospodarstwach domowych z uwagi na jakość sprężonego powietrza, które nadaje się również do czyszczenia urządzeń typu kosiarka

Mówiąc krótko – nie da się wybrać idealnego kompresora, który jednakowo dobrze sprawdzi się wszędzie.