Sprężarka nowa czy używana – którą wybrać?

Jak obniżyć koszty wytwarzania sprężonego powietrza?
8 maja 2020
Jak dbać o sprężarkę na co dzień?
3 września 2020
sprężarki śrubowe bezolejowe

Każdy przedsiębiorca z pewnością wolałby wybrać nowe urządzenie do swojej firmy, ale nie zawsze jest to opłacalne czy możliwe. Nowa, dobrej jakości sprężarka to spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Nie jest to też koniecznością, gdyż tego typu urządzenia można wynająć czy po prostu kupić używane. Kluczowe będzie określenie swoich indywidualnych, rzeczywistych potrzeb i możliwości finansowych. Nie ma sensu kupować czegoś, czego nie będzie się w stanie w pełni wykorzystać, niepotrzebnie nadwyrężając firmowy budżet. Decyzja musi być dobrze przemyślana, szczególnie w przypadku urządzeń używanych, których stan techniczny może być różny.

Czy warto zainwestować w używany sprzęt?

Osoby planujące zakup sprężarki, powinny w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę potrzebują, czyli określić wymagania względem urządzenia. W przypadku firmy, która będzie intensywnie eksploatowała sprężarkę, lepiej jest od razu zdecydować się na zakup nowego urządzenia. To samo dotyczy zakładów, gdzie sprężarka ma pracować przez długi czas. Jeśli urządzenie ma być niezawodne i bezawaryjne długoterminowo, najlepszym rozwiązaniem będzie kupienie nowego sprzętu zamiast używanego o niewiadomej żywotności. Nowopowstałe firmy, z ograniczonym budżetem, mogą wybrać sprężarkę używaną, po czym pomyśleć nad zakupem nowej, gdy pobawią się wolne środki. Podobnie będzie przy sprężarce używanej tylko od czasu do czasu, niepoddawanej dużym obciążeniom. Może posłużyć też jako dodatkowe urządzenie.

Jeśli już decydujemy się na zakup używanej sprężarki, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych kwestii. Nikt nie chce przecież kupić zbyt mocno wyeksploatowanego urządzenia, gdyż będzie to pozorną oszczędnością. Kluczowe jest to, aby używaną sprężarkę dokładnie sprawdzić pod kątem stanu technicznego, aby uchronić się przed zakupem sprzętu z ukrytymi wadami czy usterkami. Urządzenia używane powinno się kupować ze sprawdzonego źródła, czyli od zaufanego sprzedawcy. Sprężarki muszą być regularnie czyszczone, konserwowane i serwisowane. Przed zakupem trzeba sprawdzić rzeczywisty stan urządzenia, ilość remontów, stan techniczny wszystkich podzespołów, ilość emitowanego hałasu, sprawność układu sterowania, obecność drgań w module śrubowym.

Zakup nowej sprężarki

Osoby poszukujące wydajnej i w pełni sprawnej sprężarki, jak najbardziej powinny zainteresować się modelem Boge s90. Bardzo często można kupić ją używaną ze względu na dużą wydajność i długoletnią żywotność nawet w przypadku pracy ciągłej, dużych obciążeń. Nic jednak nie zastąpi fabrycznie nowego urządzenia, które nie było wcześniej eksploatowane. Decydując się na zakup nowej sprężarki, można przebierać w najnowszych modelach i dobrać ten idealnie dobrać do swoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań. Możliwe staje się dopasowanie wydajności urządzenia do poszczególnych procesów na linii produkcyjnej. Nie mówiąc już o uzyskaniu wieloletniej gwarancji na nowe urządzenie od jego producenta i fachowy serwis całodobowy.

Co więcej, przedsiębiorcy mogą odliczyć z kosztów prowadzenia działalności gospodarczej zakup nowej sprężarki. Bez wątpienia nowe mają dużą przewagę nad tymi używanymi. Można liczyć na idealny stan techniczny, co przekłada się na niezawodną pracę przez wiele lat. Jeśli nawet dojdzie do jakiejś awarii, można liczyć na uzyskanie natychmiastowej wręcz pomocy profesjonalnych serwisantów, którzy doskonale wiedzą, jak rozwiązać powstały problem z urządzeniem. Nowa sprężarka to również gwarancja bezpiecznego użytkowania.