Najczęstsze awarie w sprężarkach
10 lipca 2019
serwis sprężarek Kraków
Niskie ciśnienie w sprężarkach śrubowych – dlaczego warto?
9 września 2019

Nowoczesne sprężarki to wysoko zaawansowane urządzenia stosowane w wielu zakładach przemysłowych oraz małych i średnich firmach. Dzięki nim można dla celów technologicznych sprężać powietrze i wiele innych gazów potrzebnych w ciągach technologicznych.


Zastosowanie sprężarek

Bardzo często sprężarki nazywane są kompresorami. I chociaż różnią się funkcjonalnością, to powszechnie stosuje się wymienne nazewnictwo. Sprężarki stosowane są właściwie we wszystkich gałęziach gospodarki. W medycynie, przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, motoryzacyjnym, paliwowym, w budownictwie, w transporcie kolejowym. A to tylko nieliczne przykłady.

W małych firmach często wystarczy jedna sprężarka o zdolności sprężania powietrza (gazu) do 6-7 barów. W dużych zakładach przemysłowych potrzebna jest budowa całego systemu sprężania złożonego z wielu sprężarek, by uzyskać odpowiednie ciśnienie gazów lub powietrza, które wytwarza energię o odpowiedniej sile..


Rodzaje sprężarek

Na rynku funkcjonuje wiele rodzajów sprężarek produkowanych przez firmy polskie i zagraniczne. Różnią się między sobą przede wszystkim zaawansowaniem technologicznym, co bezpośrednio przekłada się na ich cenę i koszty eksploatacji.

Sprężarki przemysłowe są urządzeniami nowoczesnymi oraz wiążą się z większą inwestycją, ale o ostatecznym wyborze nie powinna decydować tylko cena. Przed wyborem ich zakupu warto także zwrócić uwagę na koszty eksploatacji (pobór prądu, serwis sprężarek, koszty części eksploatacyjnych i zamiennych, żywotność sprężarki). To bardzo ważne elementy, ponieważ sprężarki najczęściej pracują w trybie ciągłym, zgodnie z technologią zakładu.


Bardzo często niewielka cena (podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń) pociąga za sobą niższą jakość i wysokie koszty eksploatacji.

Ze względu na budowę i sposób działania sprężarki dzielimy na:

  • tłokowe,
  • śrubowe,
  • łopatkowe.

Sprężarki tłokowe są stosunkowo prostymi w obsłudze urządzeniami. Stosowane są przede wszystkim w małych firmach. Ich największą wadą są wysokie koszty eksploatacji oraz duża awaryjność.

Sprężarki śrubowe to najczęściej stosowane rozwiązanie w dziedzinie sprężania gazów i powietrza. Dzięki zastosowaniu nowych technologii są urządzeniami energooszczędnymi, ich pracę można nadzorować dzięki nowoczesnym panelom sterującym.

Sprężarki łopatkowe to urządzenia najnowszej generacji, które zapewniają nie tylko bardzo niskie koszty eksploatacji, ale także możliwość bardzo precyzyjnego ustawienia parametrów pracy sprężarek. Biorąc pod uwagę cenę, musimy liczyć się z większymi wydatkami.


Jak przedłużyć żywotność sprężarek?

Sprężarki przemysłowe to urządzenia niezastąpione w przemyśle. Przede wszystkim powinny być dobrane zgodnie z potrzebami procesu technologicznego. I tu najważniejszym parametrem jest zdolność sprężania powietrza do określonej wartości.

Sprężarki pracują z różnym natężeniem pracy. Ich żywotność może wynosić od kilkudziesięciu tysięcy do kilkuset tysięcy godzin. Od czego jest uzależnione? Do najważniejszych czynników należą:

  • filtry,
  • osuszacze,
  • serwis sprężarek.

Każda sprężarka pracuje w otoczeniu zanieczyszczonym różnymi mikrocząsteczkami. To odpowiednie filtry oczyszczą powietrze i zabezpieczą sprężarkę przed mechanicznymi zanieczyszczeniami.

Drugim istotnym problemem dla prawidłowego funkcjonowania sprężarek jest naturalna wilgoć powietrza, która niekorzystnie wpływa nie tylko na jakość powietrza sprężonego, ale także na żywotność samej sprężarki. Rozwiązaniem są specjalne osuszacze, które mogą być montowane jako elementy odrębne lub zintegrowane.


Serwis sprężarek Bielsko-Biała

Serwis sprężarek musi być prowadzony zgodnie z zaleceniami producenta. Dotyczy to przede wszystkim okresowych przeglądów, ale także sprawdzania poprawności działania całego systemu. Najczęściej firmy serwisowe obsługują sprężarki danego producenta na ternie całego kraju. Oferujemy kompleksowe przeglądy sprężarek w Bielsku-Białej. Skontaktuj się z nami: serwis@pneumatik.pl.