Sprężarki śrubowe a tłokowe – podstawowe różnice
14 czerwca 2019
Co wpływa na żywotność sprężarki?
13 sierpnia 2019

Naprawa sprężarki wiąże się zazwyczaj z ogromnymi kosztami. Nie jest łatwo zdiagnozować przyczynę powstania awarii. Poniżej zamieszczone zostały informacje na temat sprężarek: czym są, z jakimi typami sprężarek można się spotkać, jakie są najczęstsze usterki i jak w przyszłości im zapobiegać.

Czym są sprężarki?

Sprężarki to urządzenia do sprężania gazów od niższego ciśnienia u wlotu, do wyższego ciśnienia u wylotu oraz do przemieszczania gazów. Stosunek ciśnień u wylotu i wlotu określa się stopniem sprężania, a różnica ciśnień między wylotem a wlotem nazywana jest sprężem.

Wydajność sprężarki mierzona jest poprzez odniesienie objętości gazu tłoczonego w jednostce czasu do ciśnienia i temperatury ssania w normalnych warunkach. Wydajność sprężarek niskiego i średniego ciśnienia wyraża się zazwyczaj w metrach sześciennych na minutę, zaś sprężarek wysokiego ciśnienia – w metrach sześciennych na godzinę.

Sprężarki zazwyczaj wykorzystuje się w branży motoryzacyjnej – w zakładach mechanicznych, lakierniczych czy ślusarskich. Oprócz tego zastosowanie znajdują również w przemyśle spożywczym, elektronicznym, medycznym bądź laboratoryjnym. Ponadto sprężarki mają również szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym. Znajdują się między innymi w chłodziarce, wentylatorze, odkurzaczu czy w suszarce do włosów.

Rodzaje sprężarek

Ze względu na zasadę pracy sprężarek dzieli się je na:

1) sprężarki wyporowe (objętościowe) – ssanie, sprężanie i wytłaczanie gazu odbywa się na skutek zwiększania i zmniejszania objętości przestrzeni roboczej, w której znajduje się gaz, poprzez poruszający się organ roboczy (tłok, łopatki, zęby wirników śrubowych itp.); proces sprężania odbywa się pulsacyjnie, a ciśnienie wzrasta na skutek zmniejszania objętości gazu, gdzie znajduje się stała liczba cząsteczek (pomijając wszelkie przepływy uboczne występujące nieraz w czasie pracy sprężarek);

– w zależności od rodzaju ruchu organu roboczego sprężarki wyporowe dzieli się na:

– sprężarki o posuwisto-zwrotnym ruchu organu roboczego,

– rotacyjne o obrotowym ruchu organu roboczego;

– w zależności od rodzaju organu roboczego dzieli się je na sprężarki tłokowe, łopatkowe i śrubowe;

2) sprężarki wirowe (przepływowe) – proces sprężania obywa się w sposób ciągły; sprężanie gazu następuje na skutek oddziaływania na gaz sił dynamicznych wywołanych obrotem odpowiednio ukształtowanego wieńca łopatkowego bądź na skutek wykorzystania sił bezwładności strumienia gazu;

– ze względu na główny kierunek przepływu sprężanego czynnika, dzieli się je na promieniowe, diagonalne i osiowe.

Najczęstsze awarie sprężarek

1) zbyt mała ilość oleju bądź jego zła jakość

Częstą przyczyną awarii sprężarki są uszkodzenia powstałe wskutek niskiego poziomu oleju. Jego brak lub zbyt mała ilość powodują zatarcia, co skutkuje zazwyczaj wystąpieniem awarii elektrycznej. Zdarza się również tak, że mimo uzupełnienia poziomu oleju, urządzenie nadal wykazuje jego niedostateczną ilość. Przyczyną takiego stanu może okazać się przemieszczanie oleju w inne miejsce, np. w przypadku instalacji złożonych z kilku sprężarek olej może przedostawać się do innych urządzeń.

Sytuacje związane ze zbyt niskim poziomem oleju są często następstwem stosowania najtańszych olejów. Długotrwałe ich stosowanie może przynieść wiele szkód. Niestety przekłada się to na konieczność wykonywania wielu kosztownych i kłopotliwych napraw, w następstwie których i tak trzeba będzie wydać pieniądze zaoszczędzone przy zakupie oleju.

Specjaliści zalecają więc zakup olejów wysokiej jakości, za które trzeba zapłacić wyższą cenę, ale przełoży się to z pewnością na wydłużenie żywotności sprężarki.

2) zbyt duża ilość oleju

Niestety również nadgorliwe uzupełnianie oleju może wiązać się z awarią sprężarki. Obawiając się o niedostateczną ilość oleju, użytkownicy sprężarek starają się na bieżąco go uzupełniać. Niestety takie rozwiązanie może również źle wpływać na pracę sprężarki i powodować usterki w maszynie.

3) ukryte wady urządzeń

Istnieją takie sytuacje, kiedy sprężarka, trafiając w ręce potencjalnego użytkownika, od samego początku jest wadliwym produktem. Jak każde urządzenie, sprężarki mogą posiadać już ukryte wady fabryczne, polegające między innymi na: użyciu przez producenta wadliwego materiału czy na złym montażu. Takie usterki wychodzą na jaw dopiero po jakimś czasie użytkowania, gdyż w momencie kupna sprężarki klient nie jest w stanie ich wychwycić.

Klient nie jest w stanie całkowicie uniknąć takiego problemu. Być może zakup sprężarki od sprawdzonych oraz renomowanych producentów i sprzedawców, u których otrzymujemy długoletnią gwarancję na zakupiony sprzęt, pozwoli uniknąć nam takich problemów.

4) zły dobór pompy próżniowej

Powodem nieprawidłowego działania pompy próżniowej może być brak zabezpieczenia na wlocie w postaci odpowiednich filtrów. Zaleca się więc regularnie odwiedzać serwis sprężarek, gdzie możemy dokonać przeglądu pomp i przeprowadzić konserwację urządzenia. Z pewnością zwiększy to żywotność a także wydajność sprężarki.

Zarówno użytkowanie, jak i awaria sprężarki wiążą się z poniesieniem wysokich kosztów. Warto jednak raz na jakiś czas zdecydować się na jej przegląd i konserwację. Jeśli jednak pojawi się awaria urządzenia, nie zawsze wiadomo, gdzie szukać powodu usterki. W celu zdiagnozowania przyczyny usterki najlepiej udać się do serwisu sprężarek. Bez problemu dostępne są takie serwisy w większych aglomeracjach. Tarnów to miasto, w którym nasi specjaliści wykonują serwis sprężarek. Zapraszamy do kontaktu!