Sprężarki śrubowe a tłokowe – podstawowe różnice

Co świadczy o złym stanie sprężarki?
21 maja 2019
Najczęstsze awarie w sprężarkach
10 lipca 2019

Decydując się na zakup sprężarki, warto zastanowić się jakie urządzenie wybrać. Zanim dokonasz wyboru – sprężarki tłokowej czy śrubowej – zastanów się do czego będziesz jej używał. W jakich warunkach najlepiej sprawdzi się sprężarka tłokowa, a w jakich śrubowa? Jakie są różnice? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Wybór między sprężarką tłokową a śrubową to kwestia samej eksploatacji maszyny. Ważne jest też, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekujemy od maszyny. Każda bowiem sprężarka ma ograniczenia, w zależności od każdej eksploatacji. Trzeba zatem sugerować się czynnikami, które będą dotyczyły jej codziennej pracy: Co ma zasilać sprężarka? Jak bardzo ma być ona wydajna? Czy będziemy używać jej sporadycznie czy nieustannie? I ile mamy miejsca na ustawienie sprzętu? To pomoże Ci wybrać urządzenie, które będzie odpowiednio dopasowana do specyfiki Twojej pracy.

Gdzie najlepiej sprawdzi się sprężarka bezolejowa?

Jeżeli sprężarka ma pracować na terenie zakładu np. w branży farmaceutycznej, chemicznej czy spożywczej, to najlepiej będzie jak wybierzesz sprężarkę bezolejową. Zapewni ona odpowiednią jakość powietrza, bez zbędnych zanieczyszczeń olejowych. Ponadto, żeby zapewnić najwyższej jakości sprężone powietrze, powinno się używać filtrów i osuszaczy, które znacznie poprawiają jakość powietrza oraz chroni maszynę przed nadmiernym zużyciem.

Gdzie używać sprężarki śrubowej?

Sprężarki tłokowe charakteryzują się dużo mniejszą wydajnością. Dlatego też nie nadają się ona do pracy w dużych zakładach i przedsiębiorstwach. Zwyczajnie nie dałyby one rady pracować nieustannie na wysokich obrotach. W przypadku pracy ciągłej, inwestycja w sprężarkę śrubową jest lepsza. Dodatkowo sprężarki tłokowe wytwarzają dużo więcej hałasu podczas działania, dlatego też używanie jej przez większą część dnia jest dość kłopotliwa i wyczerpująca. Niewątpliwie zaletą sprężarki śrubowej jest jej żywotność. Dlatego lepiej zainwestować w nieco droższy, ale i lepszy sprzęt.

Niezawodne działanie kompresorów

Oprócz niezawodności działania i wszechstronności zastosowań kompresory cechują się specjalną gwarancją. W gamie kompresorów śrubowych znajdziemy klasyczne sprężarki oraz specjalistyczne kompresory o dużej mocy z konstrukcją łopatek czy zintegrowaną stacją oczyszczania powietrza. Kompresory tego typu zostały stworzone dla niewielkich przydomowych warsztatów, jak i dla dużych zakładów mających duże zapotrzebowanie sprężonego powietrza. Są to urządzenia, które sprawdzają się w zasadzie wszędzie.