Filtry do sprężarek – ich rodzaje i istota
29 listopada 2018
Spadek wydajności sprężarki – jak temu zapobiec?
17 stycznia 2019
serwis sprężarek bielsko-biała

Lodówka to urządzenie, które znajduje się w każdym domu. Niestety przychodzi pora, kiedy jej prawidłowa praca zostaje zakłócona. Elementy, które zostały wyeksploatowane mogą zostać po prostu wymienione. Nie ma jednak konieczności zakupu nowej lodówki. Popularną usterką jest uszkodzenie sprężarki. Początkowe objawy mogą być dość błahe. Na pierwszy rzut oka może wydawać nam się, że lodówka działa poprawnie. Światło zapala się, jednak agregat nie uruchamia się. Sprawność urządzenia możemy przywrócić jedynie poprzez naprawę lub wymianę uszkodzonej sprężarki.

Dlaczego sprężarka uległa awarii?

Sprężarka znajdująca się w lodówce pełni bardzo ważną rolę. Bez nie niemożliwe jest uruchomienie agregatu. Być może doszło do usterki termostatu. To właśnie on decyduje o tym, w którym momencie sprężarka zostanie uruchomiona. Termostat odpowiada za prawidłowy odczyt temperatury z czujników. W przypadku, gdy temperatura staje się zbyt wysoka termostat uruchamia sprężarkę. Działa to również w drugą stronę – niska temperatura sprawi, że praca tego elementu zostanie przerwana. Jeśli termostat błędnie odczytuje temperaturę, to prawidłowe sterowanie pracą sprężarki staje się niemożliwe.

Inną popularną przyczyną uszkodzenia sprężarki jest niedziałający starter. To właśnie on odbiera sygnał wysyłany przez termostat, a następnie uruchamia agregat. Lodówka, która nie chłodzi, a posiada sprawny termostat, najprawdopodobniej wymaga wymiany startera. Nie jest to jednak dużym problemem, gdyż jest to element relatywnie tani i prosty w wymianie.

Sprężarka może nie działać poprawnie również wtedy, gdy posiada ona zbyt małą ilość chłodziwa. W takim przypadku należy sprawdzić, czy ilość czynnika chłodzącego jest wystarczająca. Jeśli nie, to najprawdopodobniej nastąpiło uszkodzenie zbiornika. Chłodziwo nie trafia do obiegu, lecz wycieka. Jest to dość poważna usterka, z którą raczej nie poradzimy sobie samodzielnie.

Jeśli sprężarka nie działa poprawnie, to warto również sprawdzić jakość połączenia. Może zdarzyć się tak, że to przewody uniemożliwiają swobodne zasilanie układu. Mogło dojść do uszkodzenia kabla, czy też wygięcia styków.

Jak rozpoznać awarię sprężarki?

W przypadku, gdy sprawdzimy wszystkie wyżej wymienione elementy może okazać się, że doszło do awarii samej sprężarki. Uszkodzenie tego elementu sprawia, że czynnik chłodzący nie będzie rozprowadzany w układzie, a lodówka przestanie spełniać swoje zadanie. Awaria sprężarki objawia się m.in. całkowitym przerwaniem pracy urządzenia, głośna praca lodówki, spadek wydajności sprzętu (wyższe rachunki za prąd). Może zdarzyć się tak, że agregat będzie pracować niestabilnie. Lodówka raz będzie pracować normalnie, zaś innym razem nie uruchomi się. Dotyczy to w szczególności starszych modeli urządzeń. Regeneracja sprężarki lodówkowej zwykle jest niemożliwa lub kompletnie nieopłacalna. Właśnie dlatego w zdecydowanej większości przypadków należy wymienić tę część na nową.

Wymiana sprężarki nie jest prostym zadaniem. Prawidłowe podłączenie elementu warunkuje poprawną i efektywną pracę lodówki. Jest to zadanie, które wymaga nie tylko doświadczenia, ale również eksperckiej wiedzy. Waśnie dlatego nie należy robić tego samodzielnie. Nieumiejętny montaż może doprowadzić do uszkodzenia zakupionej części, a tym samym straty sporej ilości gotówki. Ponadto możemy doprowadzić do uszkodzenia współpracujących podzespołów. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług fachowców. Podstawą naszej oferty jest serwis sprężarek, a także pozostałych elementów związanych z pracą urządzeń AGD. Usługi świadczymy na terenie miasta Bielsko-Biała.