Osuszacz sprężonego powietrza – zewnętrzny czy wbudowany?

Czym się kierować kupując filtry do sprężarek przemysłowych?
15 marca 2019
Co świadczy o złym stanie sprężarki?
21 maja 2019
ds-2-kaeltetrockner

Sprężarka z osuszaczem powietrza używana jest gdy potrzebujemy wytrącić wodę ze sprężonego powietrza. Podczas zakupu nowego urządzenia (sprężarki) często nie wiemy, czy kupić ją z wbudowanym osuszaczem czy też postawić na zewnętrzny – podłączony specjalną instalacją do zbiornika. Na pierwszy rzut oka różnica jest tylko w cenie urządzenia. Ale czy na pewno?

Idealnie suche powietrze – osuszacze ziębnicze

Osuszacz chłodniczy, inaczej również zwany ziębniczy o punkcie rosy 3 stopni Celsjusza jest idealnym urządzeniem do usuwania wilgoci z powietrza. Następuje to poprzez ochłodzenie temperatury bliskiej temperaturze zamarzania, która to powoduje skraplanie się wilgoci w powietrzu. Skroplona woda zbiera się w separatorze wody i następnie jest odprowadzana na zewnątrz osuszacza.

Gdzie używane są ziębnicze osuszacze?ds-2-kaeltetrockner

Osuszacze ziębnicze powietrza atmosferycznego używane są tam, gdzie poziom wilgotności powinien być kontrolowany lub gdzie nie powinno się dopuszczać do skraplania pary wodnej. Urządzenia te są przeznaczone do zastosowania w pomieszczeniach, gdzie np. przechowywane są archiwa, magazynowane papiery i inne bardzo delikatne materiały, w branży mleczarskiej i przetwórstwa mięsa, pomieszczeniach podziemnych, piwnicach oraz halach przemysłowych i produkcyjnych, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza.

Większość urządzeń biorących udział w procesach technologicznych do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje dobrze osuszonego powietrza. A w jego uzyskaniu pomogą nam osuszacze ziębnicze. Pozwalają one na wytworzenie rosy na poziomie 3 stopni Celsjusza.

Jednak zanim kupimy odpowiedni dla siebie osuszacz trzeba wybrać spośród dwóch dostępnych urządzeń – z wbudowanym lub zewnętrznym osuszaczem. Od tego wyboru zależy bowiem efektywność pracy tego urządzenia osuszającego.

Wady i zalety osuszacza wewnętrznego i zewnętrznego

Wbudowany osuszacz sprężonego powietrza polecany jest tylko i wyłącznie do sprężarek o niewielkich rozmiarach i dysponujących mocą nieprzekraczającą 30 kW. Kompresor o tej sile nie nagrzewa się zbytnio i nie zakłóca pracy osuszacza. Natomiast jeżeli potrzebujemy urządzenia o znacznie większej mocy – dużo lepszy będzie osuszacz zewnętrzny.

DAV_75_(vl)Zbudowany osuszacz – wewnętrzny

Osuszacze wewnętrzne przekonują do siebie tym, że zajmują znacznie mniej miejsca i są dużo tańsze oraz nie wymagają instalacji dodatkowych elementów do całego wyposażenia. Prawdą jest jednak to, że wbudowany osuszacz powietrza w sprężarkach o dużej mocy zwyczajnie się nie sprawdza.

Dlaczego? Sprzęt tego typu szybko się nagrzewa. Temperatura wewnątrz sprężarki może sięgać nawet ponad 40 stopni Celsjusza. Instalacja osuszacza w takich warunkach sprawia, że przestaje on odpowiednio funkcjonować i spełniać swoje główne przeznaczenie. Osuszacz nagrzewa się pod wpływem pracy kompresora, co w konsekwencji powoduje, że skraplacz freonu nie może obniżyć ciśnienia a tym samym dochodzi do przekroczenia granicznego ciśnienia, przy którym osuszacz się wyłącza. Osiągnięcie pożądanego punktu rosy jest zwyczajnie niewykonalne.

Kolejną wadą wbudowanego osuszacza speszonego powietrza jest praca urządzenia tylko wtedy, kiedy działa sprężarka. To też ogranicza jego możliwości osuszania odpowiedniej ilości powietrza. Dodatkowo, tego rodzaju urządzenia trudniej jest serwisować i naprawiać ze względu na utrudniony dostęp.

Zbudowany zewnętrzny

W przypadku osuszacza zewnętrznego nie ma już tego problemu, ponieważ można go bez większego trudu odłączyć od całości i osobno serwisować. Bez konieczności zakłócania pracy samego kompresora. Ponadto, do osuszacza zewnętrznego można podłączyć dwie sprężarki, co jednocześnie zmniejsza koszty.