Sprężarka a zima – jaki ma wpływ na jej pracę?

sprężarki śrubowe bezolejowe
Sprężarki śrubowe Boge – co oferujemy?
16 grudnia 2019
filtry do sprężarek
Od czego zależy jakość sprężonego powietrza?
6 marca 2020

Bez wątpienia sprężarki ułatwiają prace w przemyśle. Są niezbędne do wykonywania niektórych prac. Trzeba jednak mieć na względzie, że medium, które przez nie przepływa, jest powietrzem atmosferycznym. W związku z tym mogą być problemy z korzystaniem z niej w dniach z ujemną temperaturą. Dlaczego tak jest? Czy można uniknąć kłopotów ze sprężarką i używać jej bez przeszkód?

Winna jest woda

Jak już wspomniano, medium w sprężarce to powietrze. Znajdują się w nim mikrocząsteczki wody i pary wodnej. W ujemnej temperaturze woda zamarza i zamienia się w lód. Jak łatwo się domyślić, cząsteczki lodu skutecznie uniemożliwią dalsze korzystanie ze sprężarki. Chodzi o to, że czynnik powinien znajdować się w idealnym stanie skupienia. Jednak gdy chłodnica sprężarki jest oszroniona, to nie ma możliwości by czynnik (gazowy lub ciekły) znajdował się we właściwym stanie skupienia.

Co zrobić, by było w porządku?

Na szczęście projektanci sprężarek przewidzieli ten problem. Są modele takie jak Boge s90, które są wyposażone w osuszacz powietrza. Oznacza to, że woda (a wraz z nią ewentualne cząsteczki lodu) są usuwane. Maszyna może pracować bez przeszkód. Sprężarka Boge s90 jest wyposażona w standardową ochronę przed zamarzaniem aż do minus 10 stopni Celsjusza. Trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie najwygodniejsze i najbardziej praktyczne. Alternatywą dla niego jest wyłącznie utrzymywanie dodatniej temperatury w pomieszczeniu, w którym stoi sprężarka. Prawdziwe życie wskazuje jednak, że nie zawsze jest to możliwe.

Dobra sprężarka powinna też być wyposażona w szczelną obudowę, która nie pozwoli, by cząsteczki wody przedostawały się do jej wnętrza. Obudowa jest pierwszą, podstawową osłoną, która ochrania urządzenie. Ważne jest więc, by była ona w doskonałym stanie. Przed okresem zimowym warto jednak dokładnie obejrzeć ją i upewnić się, że nigdzie nie jest skorodowana, połamana lub uszkodzona w jakikolwiek inny sposób. Ewentualne wady należy koniecznie naprawić.

Co zrobić, by jak najdłużej cieszyć się ze sprawnej sprężarki?

Przede wszystkim warto kupić sprzęt renomowanej firmy. Takiej, która jest sprawdzona i ma już opracowane sposoby na radzenie sobie z najczęstszymi uszkodzeniami urządzenia. Dobrze, by miała ona rozbudowaną bazę serwisową. Koniecznie trzeba też zwracać uwagę na to, by sprężarka była wyposażona w osuszacz. Działa on jak filtr, który usuwa ewentualną wodę, która mogłaby uszkodzić urządzenie. Każdy producent w specyfikacji konkretnego modelu zaznacza to, w jaki sposób jest on zabezpieczony przed zimnem. Informacje te są niezwykle cenne, więc należy je sprawdzić. W specyfikacji powinna też pojawić się informacja na temat tego, do pracy, w jakiej temperaturze przewidziano sprężarkę.

Niektóre z urządzeń nadają się do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach, a inne – tylko do użytku w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach. Przed zakupem urządzenia trzeba upewnić się, że jest ono odpowiednie do planowanego wykorzystania. Drugim aspektem jest właściwa konserwacja sprężarki. Powinno się dbać o odpowiedni poziom oleju oraz o sprawność pojedynczych podzespołów. Nowoczesne urządzenia, takie jak Boge s90 mają wbudowane mikroprocesory, które pozwalają na przewidzenie możliwej awarii, a tym samym na dają czas na podjęcie działań, które mogą ją powstrzymać. Wpisuje się to w nurt Industry 4,0, który pomału już staje się standardem w polskim przemyśle. Nowoczesna produkcja wymaga równie nowoczesnych rozwiązań, a dobry sprzęt jest niezbędny, by móc nadążyć za konkurencją.