Etapy serwisu sprężarki
8 października 2019
sprężarki śrubowe bezolejowe
Sprężarki śrubowe Boge – co oferujemy?
16 grudnia 2019

Sprężarki to specjalistyczne urządzenia przeznaczone do wytwarzania wysokiej jakości sprężonego powietrza. W zależności od rodzaju i przeznaczenia można mówić o małych kompresorach, o niewielkiej mocy użytkowej, jak i również o kompresorach dużych, które użytkuje się głównie w celach przemysłowych. Powietrze wytwarzane przez sprężarkę charakteryzuje duża czystość; jest ono wolne od zanieczyszczeń i pyłków, dzięki czemu sprężarki są także wykorzystywane w celu napełniania butli dla nurków, strażaków, a nawet żołnierzy. Jak każde urządzenie tak i kompresor powietrza musi podlegać systematycznemu serwisowaniu i kontroli. Jest to o tyle ważne, iż w wielu dziedzinach nie można sobie pozwolić na to, żeby sprężarka wykonywała swoją pracę, nie będąc w 100 procentach sprawną.

Prace serwisowe i czynności kontrolne

Budowa sprężarki wymusza na użytkowniku przynajmniej minimalne rozeznanie, co do położenia najważniejszych części składowych kompresora. Charakterystyka techniczna urządzenia jest dosyć zróżnicowana; sprawia to, że z urządzenia powinna korzystać jedynie osoba odpowiednio przeszkolona i zaznajomiona z instrukcją obsługi. Wiele awarii spowodowanych jest błędnym użytkowaniem kompresora przez osobę niedostatecznie wykwalifikowaną; brak rozeznania może powodować także szybsze zużycie oryginalnych części sprężarki. Części zamienne do sprężarek bywają drogie i problematyczne w wymianie, ze względu na dużą złożoność urządzenia.

Kompresor powietrza składać się będzie bowiem z wielu części, takich jak wał korbowy wraz z obudową, metalowy korpus, cylindry i tłoki, a także zawory (w tym zawory bezpieczeństwa). Stąd też ważne jest nie tylko rozsądne użytkowanie sprężarki i systematyczne serwisowanie, ale także posiadanie wystarczającej wiedzy co do mechaniki urządzenia i sposobu jej działania. Choć czynności kontrolne bywają zróżnicowane, zależnie od modelu sprężarki, to można wyróżnić szereg podstawowych zadań, związanych z codziennym użytkowaniem kompresora powietrza, są to:

  1. Sprawdzenie stanu oleju – bez odpowiedniego smarowania napędu kompresor może ulec zatarciu się. Zbyt wysoki poziom oleju sprawi, że mechaniczne części kompresora będą zdecydowanie szybciej się zużywać. Kontrolę wykonuje się poprzez sprawdzenie miarki z olejem; w zależności od sprężarki będzie ona miała różny wygląd i umiejscowienie.
  2. Kontrolowanie gumowych węży – są one jednym z najmocniej eksploatowanych elementów sprężarki. Mogą one ulec przetarciom, a w konsekwencji mogą być nieszczelne. Warto sprawdzić je przed każdym włączeniem sprężarki – jeśli będą dziurawe, należy je oczywiście wymienić.
  3. Sprawdzenie zaworów – chronią one sprężarkę, a dokładniej butlę umiejscowioną w jej centralnym punkcie, przed przekroczeniem krytycznej wartości ciśnienia. Zawór bezpieczeństwa powinien być sprawdzany przed każdym uruchomieniem kompresora, ponieważ jego uszkodzenie może być niebezpieczne dla użytkownika.
  4. Inne czynności kontrolno-serwisowe – kompresor powietrza jest urządzeniem elektrycznym, zatem musi być on systematycznie sprawdzany przez wykwalifikowany personel w celu kontroli napięć, skuteczności uziemienia, wymiany oleju przynajmniej raz w roku, usuwaniu kondensatu (jeśli kompresor nie jest wyposażony w automatyczny system zrzutu), wymianie filtrów i sit.

Gdy sprężarka odmówi posłuszeństwa – serwis sprężarek

Każde urządzenie, nawet to najbardziej wytrzymałe, ma swoją ograniczoną żywotność. W przypadku uszkodzenia ważnych części kompresora np. elementów elektronicznych czy rozległych defektów napędowych, wymiana poszczególnych części może być nieopłacalna. Niektóre części zamienne do sprężarek są na tyle drogie, że ich wymiana może okazać się zbyt kosztowna. Mieszkając np: w okolicach Krakowa, czy nawet w jego centrum, jesteśmy w stanie w miarę szybko i skutecznie dokonać potrzebnych napraw. W przypadku mocnego zatarcia się silnika czy awarii sprzęgła może jednak być to nieopłacalne, w związku z czym będziemy zmuszeni do zainwestowania w nowy sprzęt.